آزمایش شارژر 120W واتی : چقدر موبایل داغ میشه !

آزمایش شارژر 120W واتی : چقدر موبایل داغ میشه !
چند سال اخیر شاهد انقلابی در فناوری‌های شارژ سریع بوده‌ایم: از پیشرفت‌های اولیه در شارژرهای 20 وات و 30 وات تا فناوری‌های رایج کنونی 40 تا 60 وات. اما سال 2020 ما را از این هم فراتر برده است، با شارژ 120 واتی که اکنون در بازار وجود دارد. وعده این است که باتری گوشی خود را تنها در چند دقیقه از حالت خالی به پر کنیم. با این حال، هنوز سوالاتی در مورد اثرات آن بر طول عمر باتری وجود دارد.
برای نگاهی دقیق تر به عملکرد شارژ 120 واتی و سرعت واقعی آن، شیائومی Mi 10 Ultra و شارژر دوشاخه 120 واتی را برای تست فراخواندیم. 

راندمان شارژ

آزمایش شارژر 120W واتی : چقدر موبایل داغ میشه را شروع کنیم برای شروع، اجازه دهید ابتدا بررسی کنیم که واقعاً 120 وات را از شبکه برق و به تلفن وارد می کنیم. به هر حال، 120 وات بیشتر از مصرف یک رایانه معمولی است، بله این یک حقیقت است لپ تاپ شما حدود 60 الی 90 وات برای راه اندازی توان نیاز دارد بنابراین امیدواریم این توانی که برای شارژر گفته شده هدر نرود. جالب اینجاست که شارژر 120 واتی شیائومی در واقع “فقط” 80 وات را به Mi 10 Ultra انتقال می دهد. شاید 120 وات در آزمایشگاه شیائومی امکان پذیر باشد، اما من نتوانستم چیزی نزدیک به آن سطح را در دنیای واقعی اجرا و ضبط کنم. اما خوشبختانه، شارژر آن 40 وات از دست رفته را هدر نمی دهد.

شارژر شیائومی به جای 120 وات، نزدیک به 80 وات برای گوشی فراهم می کند.

توان و یا وات استخراج شده از شارژر دیواری از 92.3 وات شروع می شود که برای بیشتر شارژها به سرعت 86.4 وات کاهش می یابد. فقط 6.3 وات (7.3 درصد) انرژی تلف شده در کابل و شارژر وجود دارد در واقع بهتر از همه شارژرهای کم مصرفی است که من آزمایش کرده ام. حداقل به عنوان درصدی از کل توان مصرفی. این احتمالاً ناشی از فناوری GaN کارآمدتر مورد استفاده در شارژر شیائومی است.

مدل شارژرتوان هدر رفته شده برق گرفته شده از پریزبرق دریافتی در گوشی
Xiaomi 100W6.3W (7.3%)86.4W80.1W
Huawei 40W5.5W (19.2%)28.6W23.1W
Poco 27W5.6W (17.7%)31.6W26W
Samsung 25W3.6W (15.1%)23.8W20.2W
Google 18W2.8W (16.4%)17.1W14.3W
تست دقیق توسط دستگاه های اندازه گیری فروشگاه بیلسو beilso.com

به عنوان مثال، شارژر 40 واتی هواوی 5.5 وات انرژی کمتری را هدر می دهد، اما در واقع 19 درصد از کل مصرف انرژی آن است. به همین ترتیب، شارژر 27 واتی Poco F2 Pro 5.6 وات را هدر می دهد – که 17 درصد انرژی قابل توجهی از پریز قبل از رسیدن به گوشی است. شارژرهای سامسونگ و حتی گوگل نیز به همین ترتیب انرژی را بیهوده هدر میدهند هستند.

نکته اصلی، شارژ با سر شارژر دوشاخه ۱۲۰ واتی شیائومی برای قبض برق شما بدتر از هر شارژر دیگری در بازار نیست ، در واقع بسیاری از شارژرهای درون جعبه کارآمدتر هستند از شارژ های با توان نامی بسیار بالا . من از اینکه شارژر GaN در مقایسه با شارژرهای قدیمی و کندتر موجود در بازار چقدر کارآمد است شگفت زده شدم.

سرعت شارژ 120 وات (80 وات) چقدر است؟

با توجه به اینکه شارژر شیائومی در واقع 120 وات را ارائه نمی دهد، از این پس در نمودارها و تجزیه و تحلیل ها به قدرت شارژ 80 وات اشاره خواهم کرد تا قدرت واقعی ثبت شده و در تست های ما را بهتر منعکس کنم. برای به دست آوردن امتیاز مقایسه برای سرعت‌های شارژ مختلف، شیائومی Mi 10 Ultra را با وات‌های مختلف از شارژر شیائومی و سایر شارژرهای USB PD شارژ کردم و زمان کامل را ثبت و پیگیری کردم.

نمودار برسی شارژر های 18 واتی 50 واتی و 80 واتی بر روی شیائومی

برای شروع، حتی 80 وات به جای 120 وات کامل تره، زمان شارژ سریع فوق‌العاده‌ای را ثبت می‌کند. از زمان خالی شدن کامل باتری فقط 21 دقیقه تا شارژ کامل یا فقط سه دقیقه طول می کشد تا 25 درصد شارژ شود. با توجه به اینکه این تلفن دارای دو باتری 2250 میلی آمپر ساعتی با ظرفیت ترکیبی 4500 میلی آمپر ساعتی است، این یک دستاورد کاملاً عالی محسوب می شود.

با کمال تعجب، شارژ با 50 وات تقریباً به همان سرعت است. فقط 29 دقیقه برای شارژ کامل و کمی بیش از پنج دقیقه برای رسیدن به شارژ 25 درصد وقت صرف کنید. تنها چند دقیقه تفاوت نشان می دهد که شعار 120 وات بیشتر یک زاویه بازاریابی است تا یک تغییر انقلابی برای عادت های شارژی ما. تشخیص فناوری شیائومی از 60 وات و سایر شارژرهای بسیار سریع موجود در بازار بدون انجام چنین اندازه گیری های دقیق بسیار دشوار خواهد بود.

“زمان شارژ در جابجایی از 18 وات به 50 وات بسیار بیشتر از 50 وات به 80 وات بهبود می‌یابد.”

شارژ شیائومی Mi 10 Ultra با یک شارژر سنتی- قدیمی 18 واتی به طور قابل توجهی زمان بیشتری می برد تا شارژ شود. 68 دقیقه هنوز با استانداردهای مدرن خوب است، اما به وضوح بسیار کندتر از دو تست دیگر است. جالب‌ترین چیز کاهش بازده در زمان شارژ برای افزایش قدرت است. فاصله 32 وات بین 18 و 50 وات منجر به بهبود 39 دقیقه ای در زمان شارژ می شود که کاملاً محسوس است. با این حال، 30 وات بیشتر تا 80 وات فقط شارژ کامل را تا 8 دقیقه بی معنی بهبود می بخشد.

برسی دما و سلامت باتری

زمان‌های شارژ فوق سریع عالی هستند، اما شاید بر عمر طولانی‌مدت باتری تأثیر منفی بگذارد، خیلی خوب نیست. دما عامل مهمی در طول عمر باتری است، بنابراین ما در طول آزمایش‌های خود نیز به بازخوانی دمای باتری با نرم‌افزار توجه کردیم و دمای باتری را نیز جمع اوری کردیم .

ماهیت داده های حسگر باتری ممکن است کاملاً دقیق نباشد. با این حال، از آنجایی که ما از یک گوشی هوشمند در سراسر آزمایش ها استفاده می کنیم، این همچنان به عنوان یک نقطه مرجع خوب برای مقایسه های نسبی عمل می کند. ما همچنین گوشی ها را کمی گرمتر از دمای اتاق شروع میکنیم تا مدت کوتاهی پس از استفاده، شارژ ان را شبیه سازی کنیم.

برسی میزان دما برا حسب درصد شارژ توسط بیلسو

Xiaomi Mi 10 Ultra با شارژ 80 وات، در دمای نسبتاً داغ 43.8 درجه سانتی گراد به اوج خود می رسد. به طور نگران کننده ای، اگر تلفن بتواند 120 وات کامل را تامین کند، این میزان حتی بیشتر می شود. این مطمئناً یک علامت هشدار برای طول عمر باتری است، زیرا دما در حالت ایده آل باید زیر 40 درجه سانتیگراد باقی بماند. با توجه به اینکه شارژ گوشی تنها 21 دقیقه طول می کشد، باتری برای مدت طولانی در معرض دمای بالا قرار نمی گیرد. با این حال، زمان کافی برای ایجاد نگرانی در دمای بالای 40 درجه سانتیگراد صرف شده است. توجه داشته باشید که زمانی که باتری به 70 درصد رسید و احتمالاً از فاز جریان ثابت شارژ خارج شد، دما دوباره شروع به کاهش می‌کند.

تست دمایی شارژر

تست شارژ با 50 وات حداکثر دمای 39.1 درجه سانتی‌گراد را ثبت می‌کند، دمای سالم 4.7 درجه سانتی‌گراد خنک‌تر از شارژ 80 واتی است و آن را زیر خط قرمز ما نگه می‌دارد. این اوج دما نیز فقط در پایان چرخه جریان ثابت ظاهر می شود، در حالی که حالت 80 وات بسیار سریعتر افزایش می یابد. قسمت عمده شارژ در دمای زیر 37 درجه سانتیگراد انجام می شود که خیلی بد نیست. با توجه به اینکه 50 وات فقط 8 دقیقه آهسته تر از 80 وات شارژ می شود، به نظر می رسد این یک معامله ارزشمند است.

جهش 5 درجه سانتیگراد در دما و 30 وات قدرت بیشتر برای شارژ کردن فقط 8 دقیقه سریعتر

با کاهش تا 18 وات، حتی 30 درجه سانتیگراد شکسته شدن سنسور را نمی بینید. هنگام شارژ در این سطح توان پایین تر، گرما بیشتر طول می کشد. این بدان معنی است که باتری نیز سریعتر خنک می شود. در دمای 14.7 درجه سانتی گراد خنک تر از 80 وات، تفاوت دما در شب و روز است. اما یک مسئله قابل توجه برای زمان شارژ نیز وجود دارد. یک نقطه شیرین برای دما و زمان شارژ احتمالاً حدود 30-40 وات است.

همچنین لازم به یادآوری است که گزینه 120 وات جریان بیشتری را به باتری وارد می کند و بر نرخ C آن تأکید می کند. این نیمه مهم دیگر معادله طول عمر باتری است. بین این و دماهای بالاتر، من مطمئناً نگرانی هایی در مورد اینکه چگونه پیاده سازی 120 واتی شیائومی بر ظرفیت باتری در دراز مدت تأثیر می گذارد، شارژ در سطوح پایین تر، ایمن ترین راه برای اطمینان از عمر طولانی باتری است.در ادامه آزمایش شارژر 120W واتی : چقدر موبایل داغ میشه ! همراه باشید

آیا شارژ 120 وات ارزشش را دارد؟

آیا خرید شارژر 120 واتی و این همه هزینه ارزشش را داره ؟

120 وات کاربردها و معایب خود را دارد. حداقل اجرای 120 واتی شیائومی باعث نگرانی در مورد دمای شارژ بسیار بالاتر می شود. به خصوص که فقط چند دقیقه سریعتر از شارژ 50 است.

من شخصاً فقط از شارژ 120 واتی برای شارژ سریع گهگاهی استفاده می کنم. به معنای واقعی کلمه برای یک یا دو دقیقه. در طول شارژ دو دقیقه ای دما خیلی بالا نمی رود و در نهایت 20 درصد باتری را شارژ میکند. این بسیار مفید است با این حال، با افزایش استرس دما C-نرخ و دمای بالا در طول یک چرخه شارژ کامل، من به چیزی آهسته تر برای موبایلم پایبند ترم .

“شارژ 120 وات برای شارژ سریع به جای شارژ کامل بهترین است”

در واقع استفاده از شارژر سریع 120 واتی را زمانی که فقط میخواهید چند دقیقه از این شارژر استفاده کنید پیشنهاد میکنم . زیرا بهتر است بجای شارژ خیلی سریع به میزان دمایی باتری موبایل خود هم فکری بکنیم چون هیچ کسی دوست ندارد با چند بار استفاده از شارژر بسیار سریع باتری موبایلش اسیب ببیند من هم همینطور در واقع میتوان در زمان های استراری برای داشتن حداقل شارژ از 120 وات استفاده کرد نه بعنوان یک شارژر دائمی *** آزمایش شارژر 120W واتی : چقدر موبایل داغ میشه ! ***

قبلی

تاسیس بخش اینترنتی بیلسو

بعدی

فناوری GaN چیست؟ و چرا به شارژر GaN نیاز دارید؟

1 دیدگاه برای “آزمایش شارژر 120W واتی : چقدر موبایل داغ میشه !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید فروشگاه
ورود

هنوز حسابی ندارید؟

ایجاد یک حساب کاربری